Onze nieuwsbrieven houden je elk kwartaal op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op het gebied van iStandaarden

Voorwoord

In deze nieuwsbrief iStandaarden van mei 2025 brengen we je weer op de hoogte van onze laatste updates. We vertellen je onder andere over ons jubileum 10 jaar iStandaarden, de publicatie van de conceptspecificaties van iPgb 2.3 en de ontwikkelingen in het iSociaal domein. Ook nodigen we je uit voor het softwareleveranciersoverleg Special Edition (SLO) op 25 juni 2025.

Releases iWmo 2027 en iEb 2027 en bijeenkomsten 

Per 1 januari 2027 staat de invoering van het wetsvoorstel voor inkomens- en vermogensafhankelijke bijdrage Wmo (wetsvoorstel ivb) gepland. Het doel hiervan is om de beschikbaarheid van Wmo-voorzieningen te vergroten voor burgers die daarop zijn aangewezen.  

Dit wetsvoorstel heeft invloed op de financieel-administratieve processen bij aanbieders van zorg en ondersteuning, gemeenten en het CAK. Met het wetsvoorstel ivb wordt het abonnementstarief vervangen. 

De afgelopen tijd heeft Zorginstituut Nederland samen met alle betrokken partijen onderzocht welke aanpassingen in de iWmo- en iEb-standaarden nodig zijn om de gegevensuitwisseling voor de ivb te ondersteunen. De uitkomsten hiervan staan op onze website onder iWmo 2027 en iEb 2027. De releases iWmo 2027 en iEb 2027 zijn volledig gericht op het ondersteunen van de gewijzigde processen en informatiebehoefte met betrekking tot het wetsvoorstel ivb.  

De laatste bijeenkomst met de referentiegroep vindt plaats op dinsdag 20 mei 2025. Het Zorginstituut stelt dan een advies op ten aanzien van de inhoud en planning van de nieuwe releases voor iWmo en iEb. De stuurgroep iStandaarden sociaal domein neemt op woensdag 4 juni 2025 een besluit over dit advies. Daarna publiceren we de planning en overige informatie op onze website. 

Vanaf september 2025 organiseert het Zorginstituut diverse bijeenkomsten over de nieuwe releases. Informatie hierover publiceren we op een later moment op onze website iStandaarden.nl

Neem dan contact met ons op. 

Houdt onze website in de gaten voor de verdere ontwikkelingen ten aanzien van de nieuwe releases iWmo 2027 en iEb 2027.  

Publicatie conceptspecificaties iPgb release 2.3

Zorginstituut Nederland publiceerde op 8 mei 2025 de conceptspecificaties van de iPgb release 2.3. De minor iPgb release 2.3 bevat een aantal functionele wijzigingen die de processen in de pgb-keten beter ondersteunen.
Ook voeren we een aantal technische wijzigingen door voor het onderhoud en ter verduidelijking van de iPgb-standaard. Meer informatie over de conceptspecificaties vind je op onze website.

Softwareleveranciersoverleg 25 juni 2025

Op woensdag 25 juni 2025 vindt weer een special edition plaats van het softwareleveranciersoverleg. Dit keer bij de Noordertuin in Utrecht.

Naast een plenair gedeelte is er ook een informatiemarkt waar verschillende onderwerpen aan bod komen.

De bijeenkomt begint om 09.30 uur en duurt tot 12.30 uur met aansluitend een lunch. Aanmelden kan via het aanmeldformulier SLO.

Digitoegankelijkheid van de iStandaarden website

Op dit moment zijn wij bezig om de digitoegankelijkheid van de website iStandaarden.nl te verbeteren. Deze moet voldoen aan de wetten en regels van de overheid. Het doel is de website beter toegankelijk te maken voor mensen met bijvoorbeeld een visuele beperking. Als gebruiker zal je hier vrij weinig van merken. Het kan alleen wel voorkomen dat sommige verslagen en/of presentaties er net even anders uit zien.

10 jaar iStandaarden: bouwen aan eenvoud in gegevensuitwisseling

Sinds 2015 helpen iStandaarden de gegevensuitwisseling in de langdurige zorg en ondersteuning betrouwbaar en eenvoudiger te maken. Het tienjarig jubileum is een moment om stil te staan bij de impact van iStandaarden.

Of het nu gaat om de Wlz, Wmo, Jeugdwet, de eigen bijdrage of het persoonsgebonden budget: door de informatiestandaarden iWlz, iWmo, iJw, iEb en iPgb sluiten systemen in de zorgadministratie beter op elkaar aan, waardoor administratieve rompslomp vermindert. Vaak ongemerkt, maar onmisbaar voor de dagelijkse praktijk van het zorgveld doen iStandaarden hun werk.

Wat begon als een antwoord op de vraag ‘hoe kunnen we meer inzicht krijgen én administratieve knelpunten voorkomen?’, is uitgegroeid tot een fundament voor efficiënte gegevensuitwisseling in de langdurige zorg en ondersteuning. Dankzij iStandaarden werken partijen efficiënter samen, met minder fouten en meer tijd voor wat écht telt: passende zorg bieden aan cliënten.

De mijlpaal biedt een moment om stil te staan bij wat is bereikt en om vooruit te blikken. 10 jaar iStandaarden laat zien hoe belangrijk het is om samen op de achtergrond te blijven werken aan verbetering. Hoe kunnen we de samenwerking verder versterken en gegevensuitwisseling nóg eenvoudiger maken?

In juni blikken we terug op wat is bereikt. Hoe dragen iStandaarden bij aan soepele samenwerking tussen partijen? En wat betekent dit voor de toekomst? We gaan met elkaar in gesprek hoe we met iStandaarden samen kunnen blijven bouwen aan informatie-uitwisseling die soepel, betrouwbaar en toekomstbestendig is.

 

You are receiving this because you are subscribed to this newsletter from Zorginstituut Nederland. Unsubscribe.